한국 고건축의 멋과 전통

해성동기와

공지사항 / Q&A / 갤러리 / 자유게시판

갤러리

갤러리

ΟΤΕ προεδρία ΟΤΕ ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Διεθνή - Ο Ολάντ επισκέπτετ…

페이지 정보

작성자 Latonya 작성일24-08-27 12:20 조회4회 댓글0건

본문

ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, άμεση ενημέρωση για όλες τις εξελίξεις, Διασκέδαση – Ψυχαγωγία και Αθλητισμός
550_334_211845.jpg
- Διεθνή - Ο Ολάντ επισκέπτεται τη Ραμάλα ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Ο Γάλλος πρόεδρος Φρανσουά Ολάντ, ο οποίος έγινε χθες δεκτός ως φίλος στο Ισραήλ, σχολεσ χορου συγχρονο θεσσαλονικη έφθασε σήμερα στην παλαιστινιακή προεδρία στη Ραμάλα της Δυτικής Όχθης στο πλαίσιο της πρώτης επίσημης επίσκεψής του στα Παλαιστινιακά Εδάφη, όπου θα επιχειρήσει και πάλι να στηρίξει την πολύ εύθραστη ειρηνευτική διαδικασία, ενώ στη συνέχεια θα εκφωνήσει μια επίσημη ομιλία ενώπιον της Κνεσέτ, του ισραηλινού κοινοβουλίου. Τον αρχηγό του γαλλικού Κράτους υποδέχθηκαν στη Ραμάλα ο πρόεδρος Μαχμούντ Αμπάς και μια ομάδα μελών της παλαιστινιακής ηγεσίας, μεταξύ των οποίων ο επικεφαλής της αντιπροσωπείας στις ειρηνευτικές διαπραγματεύσεις με το Ισραήλ Σάεμπ Ερεκάτ.



Σε μια συμβολική κίνηση, κατέθεσε στεφάνι στο μαυσωλείο του ιστορικού ηγέτη των Παλαιστινίων Γιάσερ Αραφάτ, ο οποίος απεβίωσε στις 11 Νοεμβρίου 2004 σε στρατιωτικό νοσοκομείο κοντά στο Παρίσι. Στη διάρκεια της επίσκεψής του στη Ραμάλα, που θα διαρκέσει μισή ημέρα, ο Ολάντ πρόκειται να έχει συνομιλίες με τον Μαχμούντ Αμπάς και στη συνέχεια θα συναντηθεί με εκπροσώπους της κοινωνίας των πολιτών, όπως μετέδωσε το Αθηναϊκό Πρακτορείο.



Ο Ολάντ πρόκειται να επιβεβαιώσει στον παλαιστίνιο πρόεδρο την καταβολή μιας "δημοσιονομικής βοήθειας" δέκα εκατομμυρίων ευρώ, να προτείνει ένα πρόγραμμα εκπαίδευσης των δημοσίων υπαλλήλων της Παλαιστινιακής Αρχής και να επιβεβαιώσει την ίδρυση ενός γαλλικού Λυκείου στη Ραμάλα. Η συνολική ετήσια βοήθεια της Γαλλίας προς την Παλαιστινιακή Αρχή, μέσω της ΕΕ και αναπτυξιακών προγραμμάτων, φθάνει περίπου τα 50 εκατ. ευρώ, πράγμα που κάνει το Παρίσι έναν από τους κύριους διεθνείς χορηγούς της.



Οι δύο πρόεδροι θα συζητήσουν επίσης χωρίς αμφιβολία το ακανθώδες ζήτημα των εβραϊκών οικισμών στα Κατεχόμενα Εδάφη που απειλεί την ειρηνευτική διαδικασία παρόλο που, σε μια αποκλειστική συνέντευξή του προς το Γαλλικό Πρακτορείο, ο Μαχμούντ Αμπάς διαβεβαίωσε πως οι ειρηνευτικές διαπραγματεύσεις με το Ισραήλ θα συνεχισθούν ως το τέλος των εννέα μηνών που έχουν προβλεφθεί γι αυτές "ό,τι κι αν συμβεί". Ο Γάλλος πρόεδρος άρχισε την ημέρα του στην Ανατολική Ιερουσαλήμ με μια συνάντηση με χριστιανούς αξιωματούχους και παλαιστινιακές προσωπικότητες στην εκκλησία της Αγίας Άννας.



"Η Ιερουσαλήμ πρέπει να γίνει η πρωτεύουσα δύο κρατών αν ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις, αν βρεθεί μια συμφωνία" ανάμεσα στους Ισραηλινούς και τους Παλαιστινίους, υπογράμμισε. Ο Ολάντ αναμένεται και πάλι το απόγευμα στην Ιερουσαλήμ για να εκφωνήσει μια ομιλία στην Κνεσέτ, το ισραηλινό κοινοβούλιο. Σύμφωνα με το περιβάλλον του, στην ομιλία αυτή πρόκειται να υπογραμμίσει τη φιλία της Γαλλίας και την αφοσίωσή της στην Ασφάλεια του Ισραήλ, αλλά και να δώσει επίσης ένα "ισχυρό μήνυμα" γαι την ειρηνευτική διαδικασία και ένα "πολύ σαφές μήνυμα" για το ιρανικό πυρηνικό πρόγραμμα.
ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, σχολεσ μοντερνου χορου θεσσαλονικη μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, σχολεσ χορου συγχρονο θεσσαλονικη για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

Copyright ⓒ 2016 동기와.한국/해성동기와.한국 All Rights Reserved.